Nyári fényvédő-kalauz,

hogy stoppold a bőröregedést!

A hosszú, borongós napok után végre élvezhetjük a melengető napfényt és a szabadban töltött órákat. De várj! A fényvédelemről ugye nem feledkezel meg? A simogató napsugarak bizony nem csak az áhított barnaságot és jókedvet hozzák, hanem károsíthatják is a bőrödet, ha nem véded megfelelően.

Pánikra semmi ok, segítünk megtalálni a tökéletes fényvédő kozmetikumokat, hogy önfeledten és biztonságosan élvezhesd a nyarat. Kezdjük az alapoknál!

Miért fontos a fényvédelem?

A fényvédelem nem csak a szépségápolási rutin része, hanem egy alapvető egészségügyi lépés is. Vitán felül áll, hogy az UV-sugárzás káros, mert égési sérüléseket, pigmentfoltokat okozhat, öregíti a bőrt és növeli a bőrrák kialakulásának kockázatát. Tehát ahhoz, hogy bőröd egészséges és fiatalos maradjon, a fényvédelem elengedhetetlen.

Mi micsoda a naptej/fényvédő címkén?

  • UV, UVA, UVB: Az UV-sugarak a Földet elérő napsugarak 5%-át teszik ki, de rendkívül erős hatással bírnak. Több típusba sorolhatók: míg az UVC-sugarakat az ózonréteg jellemzően blokkolja, az UVA és az UVB-sugarak áthatolnak rajta és hatással vannak a bőrünkre.
    Az UVA „A”-ja gyakorlatilag az aging (bőröregedés) és az allergia (napfény intolerancia) megfelelője. Ez a típusú sugárzás állandó, a felhős napokon is jelen van, hosszú távon fejti ki káros hatásait. Az UVB „B”-je juttassa eszedbe a barnulás és burn (égés) szavakat! Az UVB a felhőkön, üvegen, lencséken ugyan nem hatol át, de az epidermiszbe (felhám) igen. Az UVA és UVB tehát mást jelent, a hatásuk ellen is más védelemre van szükség.
  • Széles spektrumú: ha ezt olvasod egy terméken, az UVB+UVA védelmet is biztosít.
  • Ásványi vagy kémiai (mineral, chemical/mixed): az ásványi fényvédők cink-oxidot és titánium-dioxidot tartalmaznak. Használatuk akkor javallott, ha érzékeny a bőröd, vagy valamely kémiai összetevő irritálja a bőrödet. A legtöbb fényvédő egyébként mix, vagyis ásványi és vegyi hatóanyagokat is tartalmaz.
  • SPF: Sun Protection Factor, „UVB rating”. A szám arra utal, hogy mennyi idő alatt éghetsz le a napon, miután felvitted a fényvédőt, szemben azzal, ha egyáltalán nem használsz ilyen terméket. Nézzünk egy leegyszerűsített, elméleti példát: ha 10 percet tudsz a napon tölteni leégés nélkül, akkor egy SPF15-ös fényvédő ezt az "önvédelmi időt" 15-tel megszorozza, ami 150 percnek felel meg. Minél magasabb az SPF-szám, annál tovább és annál jobban óvja a fényvédő a bőröd az UV-sugaraktól.
    A fényvédők hatóanyagai az UV-sugarak elnyelésével (kémiai fényvédők) vagy visszaverésével (ásványi fényvédők) akadályozzák meg a napfény okozta károsodást. Fontos tudnod, hogy az UVB-sugarakat nem lehet teljesen kiszűrni (az SPF15 93%-ban, az SPF30 96,7%-ban, az SPF50 98%-ban, míg az SPF 100 99%-ban blokkolja az UVB-sugarakat), ezért az SPF-védelem kb. 2 óránkénti megismétlése indokolt.

Ezt látnod kell: a Nap így „lát” Téged!

Az alábbi videóban egy UV-kamera elképesztő látványosan mutatja be a szemmel még nem látható, UV-okozta bőrelváltozásokat az arcon. És azt is, hogy hogyan blokkolja az UV-t a fényvédő!

Ideje végre felkenni a fényvédőt!

Így válaszd ki a megfelelő fényvédő termékeket!

  1. Olyan terméket keress, amely legalább SPF30 vagy annál magasabb védelmet nyújt az UVB sugarak ellen!
  2. A bőrtípusodnak megfelelő terméket kell választanod! Ökölszabályként az alábbi minimum SPF-szinteket vedd alapul egy átlagos napon:
    • ha száraz a bőröd, SPF30-at,
    • ha érzékeny bőrű vagy, akkor SPF50-et,
    • érettebb, idősebb bőrre ugyancsak SPF50-et használj!
  3. Már tudod, hogy más az UVA és az UVB, ezért olyan terméket keress, amelyen egyaránt fel van tüntetve az „SPF...” és közben az UVA is! Általánosságban igaz, hogy az UVA védelem az UVB védelem mértékének egyharmada. Tehát egy SPF50-es terméknél, ha az UVA is fel van tüntetve, nagyon jó a fényvédelem.

És akkor jöjjenek a praktikussági szempontok!

  • A legjobb, ha olyan fényvédőt választasz, amely könnyen felszívódik, nem hagy ragacsos érzést a bőrön, és persze hosszan tartó védelmet nyújt.
  • Ide kapcsolódik a megfelelő formula kiválasztása is. Ha olajos, fényes a bőröd, akkor neked a klasszikus, krémformula nem lesz a barátod… Szerencsére vannak gélek és spray-k is. Utóbbi változat a „naptejutáló, menjünkmáravízbe” típusú gyerkőcöknek is jobb alternatíva. 😊
  • Ha vízparti nyaralásra kell, akkor a vízállóság is fontos kritérium. Speciális eset, ha olyan helyre mész vakációzni, ahol ritka és veszélyeztetett a vízi élővilág, például egy korallzátonynál. Ekkor ún. „reef-friendly” naptej (korall-barát, bővebben angolul itt olvashatsz róla) mellett tedd le a voksod, amely segít a biodiverzitás megóvásában is. Egy ásványi alapú naptej pl. jó választás!
  • Az izzadás-állóság is érdekes kérdés, nyári sportolásnál például kritikus szempont, tartsd szem előtt!

Titkos ajánlás tőlünk, Neked

Vagyis mégsem, hiszen nem titok, hogy központunkban 2 TOP márka, a SkinCeuticals és a ZO Skin Health termékeit alkalmazzuk és előszeretettel ajánljuk otthoni használatra is. Most sem teszünk másként, jöjjön 2 termékajánló:

A SkinCeuticals Physical Fusion UV Defense SPF 50 könnyű, áttetsző formulával rendelkezik, amely tökéletesen illeszkedik a bőrszínhez és egységes, ragyogó megjelenést biztosít. A termék széles spektrumú védelmet nyújt az UV-sugarakkal szemben, ráadásul magas antioxidáns-tartalma védelmet nyújt a további káros környezeti hatásokkal szemben is.

A ZO Skin Health Oclipse Sunscreen + Primer SPF 30 egy igazi multifunkcionális termék, amely egyszerre biztosít védelmet az UV sugarak ellen, és lágy primer réteget is ad sminktermékek használata előtt, növelve azok tartósságát. Nem csak matt hatású, selymes tapintású bőrt eredményez, de csökkenti a finom vonalak megjelenését is, mindeközben véd a nap káros hatásaitól.

Sok-sok további fényvédő és egyéb csúcskozmetikum érhető el nálunk, szívesen bemutatjuk őket a recepción, ingyenes konzultációnkon pedig segítünk kiválasztani a számodra megfelelő termékeket!

A végére pedig itt van még pár praktikus jótanács:

  • Ne felejtsd el a kulcsfontosságú területeket: fényvédőzéskor ne hagyd ki a nyakat, a füleket, a kezeket és az ajkakat sem! Ezek az érzékeny területek ki vannak téve a nap káros sugarainak, ezért ugyanolyan fontos, hogy az archoz hasonlóan megfelelő védelemmel lásd el őket.
  • Ügyelj a helyes mennyiségre: ne spórolj a védelemmel, de azért nem kell „lemeszelned” a bőröd. Általában egy teáskanálnyi krém/gél elegendő az arcra és a nyakra.
  • Ne felejtsd el időnként újrakenni a fényvédőt, különösen, ha hosszabb ideig tartózkodsz a napon vagy fürödsz a vízben!
  • Kellemest a hasznossal, avagy kombináld a védelemmel a divatot! Ha a fényvédő már felkerült, kapj fel egy vagány napszemüveget, kalapot és lenge ruhát!